Caritas Diecezji Gliwickiej włącza się w XII Ogólnopolską Zbiórkę Żywności pod hasłem ,,TAK. POMAGAM!'', która odbywać się będzie w piątek i sobotę w dniach 24 i 25 marca br. więcej »

W dniu 14 marca br. w parafii pw. Św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu Steblowie odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla pracowników Caritas Diecezji Gliwickiej. więcej »

Caritas Diecezji Gliwickiej przygotowała, podobnie jak w latach ubiegłych, świece z paschalną aplikacją. więcej »

Minął półmetek związany z terminem obowiązkowego rozliczenia się z podatku dochodowego za rok 2014, który to czas kończy się 30 kwietnia br. więcej »

Ponownie rusza zbiórka makulatury w ramach akcji "Makulatura to pomoc". Wspólna akcja gliwickiej Caritas, gliwickiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Akcji Katolickiej Diecezji Gliwickiej ma pomóc potrzebującym. więcej »

10 lutego 2017 (Piątek), 09:04

światowy dzień chorego,

Poświęcony chorym dzień 11 lutego na trwałe wpisuje się w kalendarium gliwickiej Caritas. W wielu parafiach Caritas parafialne i koła charytatywne przygotowują okolicznościowe spotkania, na które zapraszają osoby pogrążone w cierpieniu i chorobie.

Spotkania te mają przeważnie podwójny charakter. Pierwszą częścią jest uczestnictwo w Eucharystii, połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych; a następnie wspólny poczęstunek przy stole.

W czasie tych spotkań bardzo często odbywają się inscenizacje o charakterze religijnym przygotowane przez dzieci i młodzież parafialną.

Atmosferze spotkań towarzyszy niejednokrotnie klimat uśmiechu i radości; a nawet nieukrywanego wzruszenia, który pozwala chorym choćby na krótką chwilkę zapomnieć o własnych fizycznych dolegliwościach.

W wielu parafiach naszej diecezji mają miejsce również odwiedziny chorych przez osoby zaangażowane w działalność Caritas parafii.

Rozmowa, a nierzadko samo wysłuchanie chorego przynosi ulgę w cierpieniu, daje nadzieję i radość, że jest ktoś, kto o nim pamięta.

chorzy,

,,XXV Światowy Dzień Chorego", który w diecezji gliwickiej przypominany jest przez Caritas diecezjalną, pozwala wielu ludziom uświadomić sobie, że żyją pośród nas także ludzie cierpiący i chorzy
.

Ważne jest to szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie tak często promuje się zdrowie, tężyznę fizyczną, gdzie powszechnie lansuje się ideę eutanazji - a tak mało się mówi, czy nawet wręcz zapomina o godności ludzi chorych i cierpiących.