10 lutego 2017 (Piątek), 09:04

światowy dzień chorego, Poświęcony chorym dzień 11 lutego na trwałe wpisuje się w kalendarium gliwickiej Caritas. W wielu parafiach Caritas parafialne i koła charytatywne przygotowują okolicznościowe spotkania, na które zapraszają osoby pogrążone w cierpieniu i chorobie.

Spotkania te mają przeważnie podwójny charakter. Pierwszą częścią jest uczestnictwo w Eucharystii, połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych; a następnie wspólny poczęstunek przy stole.

W czasie tych spotkań bardzo często odbywają się inscenizacje o charakterze religijnym przygotowane przez dzieci i młodzież parafialną.

Atmosferze spotkań towarzyszy niejednokrotnie klimat uśmiechu i radości; a nawet nieukrywanego wzruszenia, który pozwala chorym choćby na krótką chwilkę zapomnieć o własnych fizycznych dolegliwościach.
W wielu parafiach naszej diecezji mają miejsce również odwiedziny chorych przez osoby zaangażowane w działalność Caritas parafii.

Rozmowa, a nierzadko samo wysłuchanie chorego przynosi ulgę w cierpieniu, daje nadzieję i radość, że jest ktoś, kto o nim pamięta.

chorzy, ,,XXV Światowy Dzień Chorego", który w diecezji gliwickiej przypominany jest przez Caritas diecezjalną, pozwala wielu ludziom uświadomić sobie, że żyją pośród nas także ludzie cierpiący i chorzy.

Ważne jest to szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie tak często promuje się zdrowie, tężyznę fizyczną, gdzie powszechnie lansuje się ideę eutanazji - a tak mało się mówi, czy nawet wręcz zapomina o godności ludzi chorych i cierpiących.